У Держекоінспекції відкидають звинувачення прокуратури у діях, що могли призвести до обміління Світязя

09 Січня 2020, 12:35
3950

Днями прокуратура Волині повідомила, що в області розслідують факти зловживання службовим становищем посадовцями Держекоінспекції, дії яких могли призвести до різкого падіння рівня води в Шацьких озерах.

Сьогодні ж, 9 січня, Держекоінспекція у Волинській області прокоментувала таку заяву й назвала поширену інформацію недостовірною, повідомляє пресслужба структури.

Нагадаємо, за процесуального керівництва прокуратури Волинської області Слідче управління Головного управління Національної поліції в області розслідує факти зловживання службовим становищем посадовими особами органів державної влади Волині в інтересах третіх осіб, які могли призвести до різкого падіння рівня води в Шацьких озерах, в тому числі одному з найбільших озер України – Світязі. У прокуратурі запевнили, що посадовці Держекоінспекції, всупереч вимогам Закону України «Про оцінку впливу на довкілля», не здійснили оцінки впливу, який вчиняє на стан озер незаконна діяльність суб’єктів господарювання. Тож одне з таких підприємств побудувало неподалік штучні водні об’єкти на орендованій території площею 230 га без відповідних на це документів та здійснює з них водозабір для поливу саджанців лохини на площі понад 150 га.

Натомість екологи заявляють, що поширена інформація містить неправдиві відомості, тож звернулися до прокуратури Волинської області з офіційним листом щодо її спростування.

Зокрема, у Держекоінспекції певні, що про прокуратура без будь-яких правових підстав прямо вказала, що в рамках кримінального провадження було встановлено, що «посадовці Держекоінспекції, всупереч вимогам Закону України «Про оцінку впливу на довкілля» не здійснили оцінки впливу, який вчиняє на стан озер незаконна діяльність суб’єктів господарювання», не дослідивши при цьому – які саме органи, уповноважені проводити процедуру оцінки впливу на довкілля.

Читайте такожЧи винне підприємство «Волинська ягідка» в обмілінні Світязя

Далі подаємо текст заяви Держекоінспекції без змін та правок:

«Відповідно до вимог Закону України «Про оцінку впливу на довкілля», до органів, які уповноважені проводити процедуру оцінки впливу на довкілля відносяться Мінприроди та відповідні структурні підрозділи обласних державних адміністрацій.

Державна екологічна інспекція не має повноважень здійснювати оцінку впливу господарської діяльності на довкілля.

Крім того, не відповідає дійсності та є недостовірною поширена пресслужбою прокуратури Волинської області інформація про те, що «Державна екологічна інспекція у Волинській області не подала позову до суду задля припинення протиправної діяльності підприємства», оскільки підставою для звернення до суду з позовом про припинення діяльності суб’єктів господарювання є встановлені Інспекцією за результатами перевірки факти незаконної діяльності суб’єктів господарювання, наявність шкоди, завданої навколишньому природному середовищу.

Читайте також: Як за чотири місяці змінилося озеро Світязь. ВІДЕО

Державна екологічна інспекція як орган виконавчої влади, що реалізує державну політику із здійснення державного нагляду (контролю) у сфері охорони навколишнього природного середовища, раціонального використання, відтворення і охорони природних ресурсів відповідно до Закону України «Про основні засади державного нагляду (контролю) у сфері господарської діяльності» здійснює заходи державного нагляду (контролю) у сфері господарської діяльності у формі планових та позапланових перевірок.

Враховуючи інформацію з засобів масової інформації, та інформацію озвучену на комісії обласної ради щодо можливого порушення вимог природоохоронного законодавства суб’єктами господарювання, які займаються вирощуванням ягід, зокрема, лохини, Інспекцією було включено до Плану здійснення заходів державного нагляду (контролю) у сфері охорони навколишнього природного середовища, раціонального використання, відтворення і охорони природних ресурсів на 2020 рік ряд суб’єктів господарювання, які здійснюють діяльність на території Шацького р-ну. При цьому враховано пропозиції, викладені в Рекомендаціях щодо питання обміління Шацьких озер (схвалені рішенням Комітету Верховної Ради України з питань екологічної політики та природокористування від 26.11.2019 №15/7).

Ст.6 Закону України «Про основні засади державного нагляду (контролю) у сфері господарської діяльності» визначає, що однією із підстав для здійснення позапланових заходів державного нагляду (контролю) є звернення фізичної особи (фізичних осіб) про порушення, що спричинило шкоду її (їхнім) правам, законним інтересам, життю чи здоров’ю, навколишньому природному середовищу чи безпеці держави.

Зазначені звернення щодо проведення позапланових перевірок підприємств, які займаються вирощуванням ягід до Інспекції в 2019 році не надходили.

Крім цього, в області розпорядженням голови ОДА створена робоча група, яка займається з’ясуванням причин обміління Шацьких озер. Відповідно до інформації з офіційного сайту Волинської ОДА від 18 грудня 2019р. робочою групою були залучені науковці Інституту водних проблем і меліорації НААН України.

В рамках виконання регіональної програми «Екологія 2016-2020» були профінансовані комплексні моніторингові дослідження, проведені Інститутом.

Аналіз антропогенного впливу, зношеність та неспроможність меліоративних мереж регулювати водний баланс визначили необхідність розроблення програми збереження Шацького поозер’я.

За висновками Інституту робочою групою були визначені головні чинники негативного впливу – зміна клімату, неефективне функціонування наявного фонду меліоративних систем, а також можливість негативного впливу на обміління Шацьких озер, в т.ч. на зневоднення всього Західного Полісся діяльність білоруського родовища «Хотиславське».

Державна екологічна інспекція у Волинській області в межах повноважень, що належать до її компетенції готова до взаємодії щодо питання обміління Шацьких озер».

 

Коментарі
09 Січня 2020, 15:03
По-перше : свідків немає, що вода в ставках із Світязя! <br/>По-друге : хабарі ніхто не повертає.<br/>......
09 Січня 2020, 15:12
ЗАКОН УКРАЇНИ<br/><br/>Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо оптимізації повноважень органів виконавчої влади у сфері екології та природних ресурсів, у тому числі на місцевому рівні<br/>Від імені центрального органу виконавчої влади, що реалізує державну політику із здійснення державного нагляду (контролю) у сфері охорони навколишнього природного середовища, раціонального використання, відтворення і охорони природних ресурсів, розглядати справи про адміністративні правопорушення і накладати адміністративні стягнення мають право Головний державний інспектор України з охорони навколишнього природного середовища та його заступники, старші державні інспектори України з охорони навколишнього природного середовища, державні інспектори України з охорони навколишнього природного середовища, головні державні інспектори з охорони навколишнього природного середовища Автономної Республіки Крим, областей, міст Києва і Севастополя та їх заступники, головні державні інспектори з охорони навколишнього природного середовища Чорного і Азовського морів та їх заступники, старші державні інспектори з охорони навколишнього природного середовища, державні інспектори з охорони навколишнього природного середовища відповідних територій&amp;quot;;
09 Січня 2020, 16:09
Та пи...ть та інспекція як сивий мерін! Хто мае перевіряти те шантрапье лохинщиків на предмет чи законно викопані ставкі????? Немае Сталіна на ВАС!!! Вже б під стенкою лежали разом з марійкою,бондарем і лохинщіками!!!!
09 Січня 2020, 21:35
Розмішили до сльоз.)))<br/>Всіх на поліграф, якщо відмовляються - оприлюднити і звільнити)
09 Січня 2020, 22:32
Підрахунки робив доктор сільськогосподарських наук, професор кафедри лісового та садово-паркового господарства СНУ ім. Лесі Українки Микола Шевчук.<br/>А саме він каже:<br/>Гектар лохини – це 3 т<br/>исячі 333 кущі. Кожного тижня (а я знаю зі свого досвіду, бо в мене є більше як 500 кущів лохини) мінімум 20 літрів в день. 12 тижнів (це вегетаційний період) по 20-ть – це 800 кубів води за раз. Множимо на 75 гектарів, які сьогодні зайняті плантацією поблизу Світязя, — це 660 мільйонів метрів кубічних. А якщо ми це збільшимо в 4 рази, бо кажуть, що є плани щодо збільшення до 300 гектарів? Де брати воду? Це четверта частина запасів озера Світязь. Якщо вода забереться, то ніякі підземні води тут не допоможуть...».<br/><br/><br/><br/><br/><br/>Доктор технічних наук, професор кафедри гідротехнічного будівництва та гідравліки Національного університету водного господарства та природокористування Дмитро Стефанишин каже, <br/><br/>«Практично вся вода, що подається на полив при вирощуванні лохини, втрачатиметься на випаровування та транспірацію і не поповнюватиме ґрунтові води. Загальні агрономічні потреби в поливах дещо відмінні від заявлених підприємством. Якщо це крапельний полив, то один літр в день для тільки посаджених кущів, для молодого ягідника — 10-12 літрів на день, а для продуктивного ягідника потрібно близько 22 літрів щодня.
Коментар
27/04/2024 П'ятниця
26.04.2024