Знайшли помилку? Виділіть частину тексту і натисніть CTRL + Enter

Історія Шацького району: 25 кроків вперед. 1999-2003 роки

13:10 04.02.2018
2496

Продовжуємо публікувати історію Шацького району у подіях і фактах - за матеріалами районної газети «Шацький край».

Про перші роки існування Шацького району читайте в матеріалі: Історія Шацького району: 25 кроків вперед. 1993-1998 роки

Нелегкими для району були наступні 5 років: знову заборгованость по заробітній платі, «замороженість» будівництва розпочатих раніше об’єктів (деякі так і залишились «довгобудами» або загалі стали руїнами) – пише газета «Шацький край» за 3 лютого 2018 року.

А в 1998 році зафіксовано найнижчий показник врожайності зернових за період створення району. Наступного року в районі фіксували значне погіршення фінансового стану підприємств і організацій району. Якщо в 1993-1995-х роках фінансові результати для більшості суб’єктів підприємницької діяльності були з прибутком, то в 1999 році лише 25% підприємств зберегли ці показники. Кризові явища в економіці стримували будівництво об’єктів соціальної сфери. Так, було припинено будівництво школи на 84 місця в с. Положево (будівництво розпочали в червні 1996 року), припинено будівництво водопроводів у КСП «Перемога» та «Промінь».

У 1999 році у січні в районі чи не вперше заговорили про виготовлення проектно-кошторисної документації на будівництво очисних споруд в смт Шацьк. На сесії районної ради 20 лютого це рішення було підтримано депутатами. На цій же сесії було підтримано пропозицію Леоніда Кислюка, який тоді працював заступником голови РДА, щодо клопотання перед обласними керівниками в питанні будівництва міжнародного пункту пропуску «Адамчуки-Збереже» або «Кошари-Собібор».

У лютому 1999 року відбулася перша зустріч воїнів-інтернаціоналістів «Від усієї душі», яку започаткувала вчитель Світязької школи Галина Цвид. 13 лютого 2018 року у с. Світязь відбудеться ювілейна 20-та зустріч.


Громадський діяч Володимир Фадєєв в ті роки вперше заговорив в своїх публікаціях про перенесення Шацького ринку в інше місце та будівництво дороги до с. Світязь в об’їзд Шацька. Останній проект тоді вважався взагалі з області фантастики. Надалі ринок хотіли перенести на територію четвертої бригади СВК «Україна».

16 серпня 1999 року Указом Президента було розширено межі ШНПП за рахунок земель Шацького району.

У 2003 році газета присвятила цілий цикл публікацій про Шацький лісний технікум, який того року святкував своє 40-річчя.

Наприкінці листопада 1999 року в с. Світязь відбулося новосілля: у новозбудоване приміщення перебралися працівники Шацької районної шляхово-ремонтно-будівельної дільниці (керівник Василь Федчишин). Допомагали з будівництвом Українська Державна корпорація по будівництву, ремонту і утриманню автомобільних шляхів, Волинський облавтодор.

А ось коротко про будівництво у 1999 році: за рахунок усіх джерел фінансування в районі зведено 35 житлових будинків, що на 5% більше, ніж у 1998 році. Також в цей рік завершено добудову школи в с. Ростань на 65 учнівських місць, переобладнано приміщення дитсадка під приміщення школи в с. Грабове на 44 вихованці.

18 березня 2000 року в Шацькому лісному технікумі встановили меморіальну дошку одному із засновників навчального закладу та його першому директору Валентинові Сульку. На одній із сесій районної ради було прийнято рішення про розширення меж сіл Світязь та Пульмо, а також про продаж кінотеатру «Світязь» в урочищі Гряда.

23 грудня 2000 року на фото в газеті зафіксовано руїни, що залишилося від Положівського льонозаводу, який тоді перебував у власності ВАТ «Ніке-льонтекс».

Але були й позитивні зрушення. Зокрема, фабрика «Шачанка» почала нарощувати виробництво. Це дозволило підприємству розрахуватися з величезними боргами та втриматися на плаву, сплачувати податки та комунальні послуги. чого не скажеш про інші підприємства району. У травні в Шацьку запрацював цех з виробництва безалкогольних напоїв, в якому виготовляли «Дюшес», «Лимонад», «Крем-соду» та інші. А у вересні запрацював прес з виробництва рослинних масел (олії).

Початок 2001 року ознаменувався для Шацького району деякими змінами в керівному складі. 23 січня на сесії районної ради її тодішній голова Віктор Карпук просив припинити його повноваження як голови у зв’язку з переходом на нову роботу - директором санаторію «Лісова пісня». Новим головою районної ради був обраний Леонід Кислюк, який до того працював заступником голови РДА.


У тому ж році розпочався капітальний ремонт Шацького БДЮТ, будівництво очисних споруд в смт Шацьк та ур. Гряда, а в Шацьку почав діяти новий полігон ТПВ.

Натомість у районному Пенсійному фонді оголосили про те, що замість заборгованої пенсії можна отримати килими брестського виробництва, лінолеум, пральні машинки, музичні центри. Такі тоді були часи…

А в галузі сільського господарства тривала реорганізація сільгосппідприємств. Тривали роботи з ремонту дороги від центру Шацька до ветлікарні, впорядкування перехрестя доріг біля церкви, практично добудовані очисні споруди на кінець року. Розпочав діяльність ковальський цех у ВАТ «Шацьке РТП», придбано обладнання з виготовлення тротуарної плитки, відкривається цех з виготовлення металоконструкцій.

З 22 травня в Шацьку розпочало діяльність відділення ПриватБанку, а в листопаді відкрилося оновлене відділення «Телеком-сервіс», в якому був облаштований пункт колективного доступу до мережі Інтернет.

5 грудня 2001 року в Шацькому районі розпочався Всеукраїнський перепис населення. За уточненими даними перепису, в районі проживало на той час 18,2 тис. громадян, на Волині – 1 млн. 60,7 тис. осіб.

Галузь культури теж мала свої досягнення: два колективи району – «Молодички» та «Лісова пісня» - отримали почесне звання «народний».

У 2002 році районною радою прийнято рішення про Генеральний план забудови смт Шацьк та ур. Гряда. У планах – за інвестиційні кошти ввести в дію автозаправну станцію ВАТ «Шацьке РТП», реконструювати поліклініку на 150 відвідувань у зміну, розробити проект очисних споруд в ур. Гряда, завершити будівництво очисних споруд в смт Шацьк, автодороги Піща-Шацьк-Любомль-Верба, будівництво АЗС біля автостанції.

На виборах 31 березня 2002 року депутатами обласної ради від Шацького району стали Ярослав Гич, Анатолій Жданов, Олександр Вікторович Ткачук (тодішній директор ШНПП) та Олександр Ілліч Ткачук.

Сільські ради очолили: Шацьку - Віктор Сорока, Грабівську – Іван Оксентюк, Піщанську – Микола Лобов, Прип’ятську – Іван Гінчук, Пульмівську – Павло Кот, Пулемецьку – Ганна Сукач, Ростанську – Юлія Расевич, Самійличівську – Олександр Кусько, Світязьку – Віктор Плейтух.

5 квітня 2002 року головою районної ради повторно обрано Леоніда Кислюка, за якого проголосували 33 депутати.


Наприкінці березня в експлуатацію були введені очисні споруди в смт Шацьк, на відкриття яких приїхав Борис Клімчук, голова Волинської ОДА.


Важлива увага приділялася розвитку туризму. На той час в ур. Гряда діяло 66 закладів відпочинку загальною кількістю ліжкомісць 2 210. Своїм розпорядженням Борис Клімчук заборонив відкривати на сезон бази, які не мають централізованого каналізування.

11 червня 2002 року в с. Самійличі відбулося відкриття проекту «Допомога селянським родинам у розведенні молочної худоби» міжнародної благодійної фундації «Хайфер Проджект Інтернешенл» (ХПІ).

З початку липня 2002 року в Шацьку з’явився мобільний зв’язок: в селищі було встановлено вишку мобільного оператора «Київстар. Дж. Ес. Ем.».

В Шацькому районі станом на 1 січня 2003 рік зареєстровано 25 районних осередків політичних партій. Найбільший вплив на суспільно-політичну ситуацію мали АПУ (580 членів), НДП (91 член), СДПУ (112 членів), ВПО (Жінки за майбутнє) – 200 членів. У 2003 році на сесії обласної ради було прийнято рішення на території області утворити заказники і пам’ятки природи місцевого значення. У Шацькому районі – це ботанічна пам’ятка природи місцевого значення «Дуб-велетень» (с. Ростань). Змінено також і межі гідрологічного заказника місцевого значення «Піщанський», до якого включили урочища «Сиска» (площа 20 га, «Біля табора», «Бредень», «Гать», які збереглися у малопорушеному природному стані).

13 січня 2003 року голова Шацької райради Леонід Кислюк перебував у парламентських слуханнях, де розглядалося питання про стан дотримання природоохоронного законодавства в Україні. Леонід Кислюк покладав великі сподівання на те, що тоді буде прийнято питання Шацького національного природного парку. На той час парк не мав нормальної оформленої правової бази, хоч і районна влада, і дирекція парку давно відправили відповідні документи і запити на розгляд і затвердження правових матеріалів для діяльності природоохоронної установи. Але на той час усе залишилося без результатів.

4 лютого в смт Шацьк відкрито автозаправочну станцію «Світязь».


Пропонували пальне Лисичанського нафтопереробного заводу. У квітні освятили Хресний знак і місце під будівництво УПЦ КП в с. Самійличі.

У травні в Польщі обговорили питання створення Міжнародного Біосферного Резервату «Західне Полісся», підписано угоду про співпрацю між ШНПП та Польським Парком Народовим, що мало неабияке значення для збереження природно-заповідного фонду Шацьких озер. Цього ж місяця в Шацьку відчинив двері для своїх відвідувачів оновлений бар «Заїжджий двір», популярність якого не спадає й до сьогодні.

У червні 2003 року між Шацьким районом та уїздом Валгамаа (Естонія) була підписана угода про співпрацю, що дозволило шачанам запозичувати досвід безпосередньо у естонців.

На ладан «дихала» фабрика «Чайка», виконавчою службою було продано техніку фабрики без ніякого аукціону. Але акціонери на загальних зборах не захотіли продавати свої акції луцьким представникам.

У вересні розпочалася добудова Шацької районної лікарні, приміщення для якого було викуплено у неіснуючого банку «Україна». На добудову на той час було виділено з обласного бюджету 147 тис. грн.

Віта Шепеля

Коментарі
10 липня
Сьогодні
Вчора
08.07.2020
07.07.2020
06.07.2020