Знайшли помилку? Виділіть частину тексту і натисніть CTRL + Enter
Тут колись був Світязь...
Тут колись був Світязь...

Зневоднений Світязь: там, де плавали зграйки рибок, діти будують замки з піску

13:10 21.07.2019
15122

Світязь цього літа не впізнати. Краєвиди озера, особливо в районі урочища Гряда, можна порівняти з місячними пейзажами чи епізодами з фільму-катастрофи.

Про це пише газета «Новий погляд+».

Де було мілководдя і плавали зграйки маленьких рибок – там сьогодні діти будують замки з піску і ліплять пасочки. Берегова лінія відійшла вглиб водойми на 100 м, довгі піщані коси простягаються на ще більшу відстань. Лебеді і дикі качки чалапають по озерних залисинах, очерет росте в піску. Містки, вишки рятувальників давно стоять на суші.

У місцевих на вустах чорний гумор: «В Шацькому районі збільшилися площі інвестиційно-привабливих земельних ділянок!..».

Насправді ж зовсім не до сміху. Проблема обмілілого озера Світязь, яке стало улюбленим місцем відпочинку для десятків тисяч українців, вийшла на загальнодержавний рівень. Вітчизняні телеканали днями навперебій штурмували адміністрацію Шацького національного природного парку, Світязьку сільську раду, міжрайонне управління водного господарства, звинуватили у бездіяльності навіть міністра екології та природних ресурсів: «Де дівається Світязь? Щось робіть, рятуйте перлину!»


Міліти озеро почало ще в серпні минулого року. Ростислав Бондарчук, начальник Волинського гідрометеоцентру, в коментарі одному з видань зазначив, що 2018 рік на Волині видався засушливим і аномально теплим. Лише в березні і липні опадів випало більше норми, в жовтні – приблизно норма, всі решта місяців були скупими на дощі. І все це відбувалося на тлі підвищення температури повітря приблизно на два градуси, а в окремі місяці і до 3,5 до багаторічних показників. Все це не могло не позначитися на водності Світязя, який не має приток, а живиться здебільшого за рахунок опадів і підводних джерел.

Не порадував опадами і нинішній рік. Малосніжна зима, тепла весна і неймовірно спекотний (до плюс 40 градусів!) червень зробили свою справу. Вже в липні туристи вжахнулися, яким зневодненим постав перед ними Світязь.


Частково вирішити проблему допоможе ремонт гідроспоруди на каналі, що сполучає озера Світязь і Луки-Перемут, – у цьому переконана Марія Христецька, директорка Шацького національного природного парку. Шлюз-регулятор буде стримувати виток води та підтримувати її оптимальний рівень в озері. Як з'ясували спеціалісти, за роки довготривалої експлуатації та під впливом атмосферних опадів споруда вийшла з ладу.

На черговій сесії Шацької ОТГ було прийняте рішення взяти гідроспоруду на баланс громади , оскільки фінансування ремонтних робіт здійснюватиметься з державного бюджету, а останній працює лише з об'єднаними громадами, а не сільськими радами. Цьогоріч відремонтують одну споруду, а наступного року, в межах фінансування, планують полагодити і інші. На це необхідні 800 тисяч гривень.

До слова, наукові дослідження, виконані Інститутом водних проблем і меліорації НААН підтверджують погіршення стану водних екосистем, зокрема і Шацького поозер’я, через ті ж глобальні зміни клімату: зростання середньорічної температури, посушливість, прогресуючі процеси зменшення річкового стоку та водозабезпеченості територій. Оскільки всі озера Шацького нацпарку мають тісний гідравлічний зв'язок, така сама картина обміління спостерігається і по інших водоймах.


Чи шкодить Світязю Хотиславський кар’єр – унікальне родовище в Брестській області Білорусі, де видобувають пісок і крейду? Ще за Союзу вчені дійшли висновку, що розробляти кар’єр без шкоди для унікальної екології Шацьких озер неможливо. Втім, білоруси впродовж багатьох років таки видобувають там пісок. Як стверджують фахівці, природоохоронним структурам залишається моніторити вплив кар’єру на рівень води в Шацьких озерах, а за умови загострення проблеми – починати вирішувати її на міжнародному рівні.

Місцеві старожили пам’ятають всякі періоди: і паводок, і рідкісну посуху. «Старші люди розповідали, що під час великої повені перекопували перешийок між озерами Світязь та Лу́ки, аби знизити катастрофічно високий рівень води. Була й інша крайність. Мій дід, 1904 року народження, розповідав, що одного року Світязь пересох настільки, що в Закло (це перешийок між затокою Лука́ і плесом Світязя) корови вбрід переходили на шацьку сторону», – писала на сторінці в соцмережі світязянка Світлана Лукашова.

Глобальні зміни клімату, відсутність опадів, білоруський кар’єр, а ще наслідки меліорації, глибокі побутові свердловини, гігантські штучні ставки на плантаціях лохин – все це, на думку жителів району, порушує баланс води, забираючи зі Світязя по краплині життєдайну вологу.

Чи незворотні це зміни, чи дасть природа людині шанс втрутитися і запобігти катастрофі, чи під силу це буде Homo sapiens і яким, зрештою, побачимо Світязь наступного, 2020-го року?.. Ці питання поки без відповіді.


Мирослава ЦЮП’ЯХ

Коментарі

Галина Лаврова

13:39 21.07.2019

Якщо десятиліттями жити за принципом "після нас хоч потоп", не вкладаючи нічого в природу, а лише тягнучи з неі, то і маєте такий результат. Погода в різні роки бувала різною, і засухи бували справжні, але такого не траплялося. Цікаво, хто це бачив цього року на Волині "теплу весну"? І дощів не так уже і мало. А озеро почало міліти уже давно. Якщо б хто справді хотів знайти причину, хай би написав і сфотографував, що робиться на берегах довкола Світязя, які там повиростали палаци, куди ідуть стічні канави від них. ПатріЙОти довбані. Вони навіть не розуміють, що рубають сук, на якому сидять. І хіба лише Світязь? Всю краіну нищать за тим же принципом: сьогодні урву, а там як буде - начхати. Карпати, бурштинові копальні і ще сотні прикладів.

Шачанка

14:04 21.07.2019

Заберіть свої довбані лохини,поверніть нам Світязь доки люд простий мовчить

Для людей

14:15 21.07.2019

Проблеми з озером Світязь почались лише після появи приватних лохинних господарств.

До цього були літа по 2-3 місяці шаленої спеки, зими без снігу, тощо а проблем з Світязем не було

Приватні лохинні господарства потребують щодня сотні тисяч літрів води. І її беруть звідусіль і в тому числі з о.Світязь і його джерел.

Посуха і немає дощів по всій Волині і Україні а катастрофічно помілів лише Світязь. Решта озер по Україні зміліли до 5 см.

Думайте люди добрі !!!

Віктор Степанович

14:27 21.07.2019

Проблеми з озером Світязь почались лише після появи господарств з вирощування лохини. Там сотні тисяч кущів, які потребують тисячі тон води щодня.

По всій Україні така проблема лише на озері Світязь

Адміністратору

14:46 21.07.2019

Будете причетні до злочинної діяльності лохинових "бізнесменів", якщо не будете пропускати коментарі про мегашкоду їх діяльності для озера Світязь.

Екоцид - від 8 до 15 реальних років позбавлення волі.

Заява в Любомильське СБУ піде в понеділок

Віктор Петрович

16:54 21.07.2019

До чого тут Білоруські карєри.....лохинники з штучними водоймаи. Ті водойми наповнюють водою зі скважин, а ті в свою черг по підземни водах живляться відповідно від Світязя. Хтось по рахував ті водойми ?

Наркоман

17:19 21.07.2019

Марія Христецька переконана ,що все буде" нормально"!!!! Та ще пару місяців ви тут так само писали що вже е всі признакі катастрофи на Світязі і вона так само казала що "все озеро в межах норми"!!!! 

До наркомана

18:39 21.07.2019

Директорка парку мусить казати що все буде нормально. Треба виходити з того а чиї ж то лохини. А лохини це Бондаря і Кватирка . то чи буде Христецька піднімати питання проти Бондаря який її поставив на посаду в парк?

Василь Литвинчук.

21:08 21.07.2019

Як насмішку над усім святим, керівництво Шацького району присвоїло недавно Міністру екології і т.д., почесне звання жителя Шацька за заслуги по зневодненню Світязя. Всю "Екологічну банду" під суд за екоцид. Це нелюді, а не природоохоронці. Мій коментар прошу вважати запитом до прокуратури області. Керівник ГО "ЦЕПМВНС". 21.07.19 р. Час пішов. Не буде результатів від обласної прокуратури, не буде скоро їх самих.

А хто покриває Бондаря.

22:19 21.07.2019

Лохиновий бізнес покриває генеральний прокурор Луценко.

А плантації лохни в Положеві належать Луценку особисто.
І Люцимер поміліє за рік два.

Думаю новий генпрокурор розбереться з Любомильською і обласною прокуратурою за бездіяльність

Наркоман

06:48 22.07.2019

Дзвонити до Президента,хай щось робить,немае надіі вже ні на що......

Віктор Володимирович

12:04 22.07.2019

Якщо вже і наркоманам ця проблема не байдужа,то Вам пані "директорка" парку,сором і ГАНЬБА.Тікайте швидко і далеко доки не пізно

Суд лінча

17:49 22.07.2019

Судячи з кількості переглядів, проблема зачіпає і не залишає байдужими багатьох,але цього недостатньо просто моніторити ситуацію,потрібно робити максимальний репост і підіймати маси з усієї країни,тому що місцева влада безсилі імпотенти

Віктор Степанович

18:00 22.07.2019

А хто ж безконтрольно роздав всю землю навколо озера Світязь всій Україні і собі любімому?

Правильно вельмишановний Володимир Степанович, який також був директором парку І незмінним головою РДА

А зараз фахівці говорять про велику кількість побутових свердловин)

Землі потрібно було берегти, але хтось дуже хотів грошей.

"Дякую" Володимире Степанрвичу

7 серпня
Сьогодні
Вчора
05.08.2020
04.08.2020
03.08.2020