Історія села Пулемець: Пулемец. Пулеміч. Полмо. – Частина ХIV
Не менш важливою галуззю було тваринництво. Вже під кінець 50-х років колгосп починає спеціалізуватися на вирощуванні ВРХ.
Свинарство, вівчарство, конярство мали допоміжний характер. Тут також з’явилися нові спеціальності: доярка, телятниця, доглядачі ВРХ на відгодівлі, підвожчики кормів та інші. Будувалися фермерські приміщення, в яких утримувалася худоба в зимовий час. В теплу пору року її утримували в літніх таборах. Звичайно, що легкої роботи на селі немає, але праця доярки у ці роки, мабуть, була найважчою – щоденна, без вихідних і святкових днів, без відпусток і з ненормативним робочим днем.
Робочий день доярок розпочинався о 4 годині ранку поїздкою на відкритій вантажній машині у літній табір на ранкове доїння корів і закінчувався пізнього вечора. Доїти доводилося вручну. Це вже пізніше прийшла механізація цього процесу. Важка фізична праця, відсутність відпочинку робили життя жінки-доярки справді каторжним. Доводилося лише дивуватися, що вона ще знаходила можливість займатися вихованням дітей і бути господинею вдома. Назвемо імена декого з них: Дмитрук Василина, Дмитрук Катерина, Коваль Олена, Мегель Ярина, Клос Ольга, Куран Ганна, Дорош Ніна, Харкова Марія, Бурдило Тетяна. Крім доярок, на тваринницькій фермі працювали телятниці Рябчевська Агафія, Коваль Олена, Дорош Таїсія, Гарчук Марія, Дорош Тетяна, Гацюк Любов, Сукач Любов. Працювали жителі села і відгодівельниками, техніками штучного запліднення, пастухами.
У перші повоєнні роки колгоспу належала також частина озера, а тому була створена риболовецька ланка, яку очолював Гарчук Іван, а допомагали Гарчук Тилимін, Сукач Семен, Сукач Дмитро, Божук Сергій, Сукач Василь, Дмитрук Петро. Качатником, який був на березі озера, завідував Коваль Василь. Окремим, дуже важливим виробничим підрозділом колгоспу стала тракторна бригада, яка об’єднувала трактористів, комбайнерів, водіїв автомашин, слюсарів-ремонтників, ковалів, електрогазозварювальників, електромонтерів та інших. Бригадиром тракторної бригади був Ільчук Іван, потім – Бурдило Петро, Суходол Петро, Корень Василь. Ковалями – Богута Петро, Нестерук Мартин. Електромонтерами – Берко Дмитро, Романюк Микола, Потапчук Володимир. В міру надходження нової с/г техніки саме колгоспні механізатори стають незамінними учасниками трудового процесу в селі. В 1961 році розпочалася електрифікація колгоспу і села. Рівень технічної оснащеності колгоспу став значно вищий. З’явився електрозварювальний апарат, верстати по обробітку металу. При головуванні в колгоспі Гошка збудовані пилорама і млин, яким опікувався Сукач Роман. Було налагоджено виробництво цегли-сирцю.
Функціонування великого колективного господарства було б неможливим без кваліфікованих спеціалістів. В перші роки існування колгоспу всі вони були вихідцями зі східних областей УРСР, а на початку 60-х років вже з’являються місцеві спеціалісти – випускники Житомирської с/г академії, Горохівського та Рожищенського с/г технікумів, Володимир-Волинського технікуму механізації та електрифікації сільського господарства.
Успішному вирішенню завдань подальшого розвитку с/г виробництва повинна була сприяти колгоспна первинна партійна організація на чолі з Притулою Г., а потім Сукачем Ф. Комуністи очолювали провідні ділянки колгоспного виробництва і мали особистим прикладом надихати колгоспників на трудові звершення. Однак досягати великих успіхів у колгоспному виробництві так і не вдавалося. Колгосп постійно замикав таблицю районних зведень про хід с/г робіт, про урожайність зернових та інших культур, про виробництво молока і м’яса. Не дала бажаних результатів і чергова реорганізація та укрупнення колгоспів. В кінці 50-х років пулемецький колгосп ім.Кутузова був приєднаний до колгоспу ім..Суворова з центральною садибою в с.Ростань. Все, що можна було, перевезли у новий центр. Разом з тим Пулемець увійшов до складу Ростанської сільської ради, туди ж було перенесене і поштове відділення. Та вже через кілька років стало очевидно, що експеримент з об’єднанням не вдався. Замість двох бідних одержали один «ніщий» і довелося відновлювати колгосп ім..Кутузова. Центр сільської ради і пошта так і залишилися в Ростані.
Далі буде.
Володимир та Ольга Матвіюки, с.Пулемець
Коментарі