Знайшли помилку? Виділіть частину тексту і натисніть CTRL + Enter

Природні скарби, діалектне «Гендиге», ікони і бажання спілкуватися - чим Шацьк і шачани дивують туриста

13:00 19.08.2018
1294

У кожного з нас є власні вподобання щодо відпочинку – для когось найкращий активний відпочинок, заняття спортом, гучні дискотеки, хтось навпаки – любить слухати тишу і вимкнути мобільний телефон. Не можна сказати однозначно, який саме відпочинок найкращий – кожен обирає на свій смак, а точніше: хто платить, той і замовляє музику. Варіантів бюджетного відпочинку теж є чимало. Останнім часом відпочинок в Україні порівнюють за цінами з відпочинком у Туреччині чи Єгипті. Інших країн ніхто чомусь не згадує.

На думку деяких людей, краще поїхати за кордон, але сам мандрівний тур з поняттям all inclusive, тобто все враховано, часто передбачає тільки переліт, проживання, харчування й напої в необмеженій кількості, користування вигодами на території відпочинкового комплексу. За екскурсії до визначних місць треба платити додатково, і то немалі гроші. Тому якщо відпочинок для вас – це плазмовий телевізор у номері, бездротовий доступ в Інтернет, купання в басейні та смакування різноманітними стравами аж донесхочу – ніхто не проти, відпочивайте так, як вам до вподоби, але не кажіть, що в Україні сервіс дуже низького рівня, і що краще поїхати в Туреччину. При тому, що велика частина українців взагалі відпочинок не планувала через фінансове становище, а ще чимало співвітчизників взагалі ніколи не мандрували Україною, не кажучи вже про закордоння. І це не пояснюється питанням патріотизму – все залежить від ваших вподобань і фінансових можливостей. Декому для повноцінного відпочинку потрібні люксові умови, а дехто тішиться тим, що має.

Українці справді мало знають Україну, тому що будь-які мандри потребують капіталовкладень – і в цю, здавалося б, таку прозаїчну причину, як то кажуть, і впирається проблема. А Україна варта того, щоб пізнавати її та захоплюватися.

Шацький район, край озер і лісів, чарівний куточок Волині. Самі жителі району часто не помічають цієї краси, бо кожного дня йдуть на роботу, мають безліч буденних клопотів і проблем, тому на відпочинок їм часто бракує часу. Сумно, коли запитуєш когось із місцевих, чи купався він цього року в озері, а у відповідь чуєш, що один раз, двічі або… жодного разу, бо нема коли. Так, як часто буває: у курортні місця їдуть звідусіль, а люди, які живуть у цих місцях, працюють, їдуть на заробітки за кордон, заготовляють сіно, пораються на городі, консервують на зиму, збирають дари лісу.

Селище міського типу або містечко Шацьк – це дуже колоритний населений пункт. Але якщо ви скажете, що містечковість, яка часто асоціюється з провінційністю, – це прикмета Шацька, ви помилитесь. Може, тому жителі району жартівливо і з якоюсь особливою любов’ю кажуть, з’їздивши до райцентру: «Був у місті». У Шацьку і загалом у районі ви можете побачити багато цікавих контрастів, не зауважених з першого погляду. Історія і сучасність тут поєдналися в усьому – ледь не автентичні хати поряд із новобудовами; шацькими дорогами може проїхати і хамер, і джип, і гужовий транспорт; старі дерева просто на тротуарі сусідять зі складними композиціями ландшафтного дизайну тощо.

Особлива прикмета Шацька – це велика кількість мотоциклів, скутерів, мопедів і, звичайно, роверів (місцеві називають велосипеди виключно польським словом), а також автівок з українськими й закордонними номерами. Ціни, як і в будь-якому місці, де розвивається туризм, вас особливо не здивують. Загалом вони не відрізняються суттєво від цін, наприклад, на продукти харчування по всій Україні. Щодо інших товарів або послуг, то тут ви можете натрапити на досить непогані пропозиції, наприклад, купити порівняно недорого одяг високої якості. Хоча шачани й жителі району нерідко нарікають на високі ціни.

Перше, що вразить вас, коли потрапляєте до Шацька або будь-якого з населених пунктів району – це чисте повітря. Місцеві уже звикли до нього, і відчувають відмінність тільки тоді, коли побувають у місцях, де, кажучи народною мовою, важко дихати. Особливий оздоровчий ефект ви отримаєте від прогулянок лісами, особливо хвойними.

Для любителів купання й засмаги тут – просто рай. На вас чекають озера Світязь, Пулемецьке, Люцимер, Піщанське, Пісочне, Чорне, і це ще не все. Якщо не любите відпочивати на воді чи піші маршрути – не для вас, є багато інших способів відпочити: тихе полювання, збирання ягід, риболовля, плавання на човні або іншому плавзасобі.

Волинська погода не завжди така спекотна, щоб задовольнити любителів бронзової засмаги, але в цьому і є її чарівність. Тим більше, що відпочивати в Шацькому районі можна в усі пори року, і це теж суттєва перевага, бо відпустки не всі люди мають улітку.

Якщо ви любите гамірні вечірки й гучну музику – ви можете знайти їх тут, у Шацькому районі. Любите тишу, хочете побути подалі від людей – місцеві навіть зможуть відкрити вам таємницю малолюдних місць біля озер, де можна усамітнитися з власними думками і мріями чи відпочити в невеликому колі близьких або друзів. Тож у Шацькому районі є всі умови для відпочинку молодіжного та сімейного. Перспективним є розвиток зеленого туризму. У районі щорічно відбуваються музичні та спортивні фестивалі й конкурси, а також тематичні заходи, що мають на меті привернути увагу до колориту району, наприклад, фестиваль пончика, що цього літа відбувся вперше.

Шацький район – унікальне місце для творчих пошуків професійних фотографів і художників, а також аматорів. Мальовничі краєвиди заполонять ваш фотооб’єктив, мольберт, палітру, звичайний аркуш паперу або ватман, навіть якщо до певного моменту ви не були прихильником фотозйомки й не відчували, що маєте хист до малювання. Незабутні пейзажні замальовки чекають на митців не тільки біля озер і в лісах. Де ще побачиш невагому павутинку на траві у вранішній росі, усі сузір’я просто над головою, не кажучи вже про багато рослин і тварин, занесених до Червоної книги України; почуєш гупання яблук у тиші надвечір’я, спів цвіркуна?

Своєрідною родзинкою Шацька є місцеві модниці, справжні кралі. Шацьк відомий своєю модою ще з минулого століття, коли в особливій пошані були капелюшки і чоботи на високих підборах. Придивіться, і ви помітите, як уміють підкреслити свою природну красу жительки району.

У Шацьку знають все про всіх, або майже все і майже про всіх. Тут особливо люблять спілкування, навіть не заздалегідь призначені зустрічі, а зустрічі експромтом просто на вулиці або на місцевому базарі чи в крамницях. Будьте певні: якщо ви зустрінете тут когось із родичів, знайомих, друзів, однокласників, одногрупників, колег, він не відпустить вас, та й ви його теж, тільки відбувшись словами «Добрий день! Як ваші (твої) справи?». Атмосфера Шацька якимось дивним чином налаштовує на спілкування не те що зі знайомими, навіть із незнайомими людьми, які можуть спитати у вас дорогу до певного місця і несподівано розговоритися або розговорити вас. Шацьк немов велетенська соціальна мережа, у якій все відбувається в режимі реального, а не віртуального життя.

Фактично в кожному магазині Шацька і району загалом, у багатьох ятках на місцевому базарі ви помітите ікони: просто біля входу чи в самому торговельному залі, або розташовані таким чином, що ви, заходячи до приміщення або підходячи до ятки, обов’язково відчуєте на собі погляд Святого Миколая, Божої Матері Семистрільної, Пантелеймона Цілителя, Архістратига Михаїла… І в цьому теж ознаки місцевого колориту, може, заклик замислитися і, напевно, згадати, що Бог скрізь і у всьому. І не важливо, що скажуть ті, хто стверджує, що ікони здатні віддзеркалювати якийсь енергетичний негатив чи святі здатні допомогти у торгівлі, а тому ікони є в магазинах тільки з цією метою.

Для тих, хто хоче і любить дізнаватися нове, Шацький край буде не просто знахідкою, а справжнім скарбом, особливо якщо вам вдасться познайомитися та поспілкуватися зі старшими людьми, від яких почуєте безліч маловживаних діалектних слів або цікавих приказок і примовок: «Водиво» (тут), «Гендиге» (там, на віддалі), «Доложетись» (якісно, старанно зробити якусь справу), «І в бик, і в горох», «Ледь веблутався» (знайшов вихід зі скрутного становища), «Навацовав (залишив брудні сліди) у хати пусля дощу», «Низбутний клопут» (про щось надокучливе, обридле), «Нима просвітниї годени» (нема перепочинку, багато клопотів, справ).

У Шацькому районі проживає багато людей, скерованих на роботу з інших куточків України, які не залишили цей край (багато з них уже на заслуженому відпочинку). Справді, слова С.Кривенького справджуються: «Де ще знайти таку красу, Мов в казці намальовану?..». Історії життя та неймовірні долі жителів Шацького району варті того, щоб про них дізналася не тільки Волинська область, а й уся Україна.

Приїжджайте в Шацький район і будьте певні, що краса природи цього куточка України полонить вас назавжди.

Іванка Волинянка

Коментарі

Шанувальниця

18:20 19.08.2018

Круто!

Шачанка

01:29 20.08.2018

Дуже оригінально написано. Приємний відгук! ☺️ Подивилась на рідне містечко іншими очима

20 серпня
Вчора
18.08.2019
17.08.2019
16.08.2019
15.08.2019
14.08.2019
Підписатися на наші новини
*ви у будь-який момент зможете відписатися від наших новин