Знайшли помилку? Виділіть частину тексту і натисніть CTRL + Enter

Довгожителька з Шацька: «Нічого немає страшнішого за війну»

09:54 20.05.2017
1656

«Казали, хто важко працює, той скоро вмирає. Неправда це – в мене, малої, руки опухали від роботи. Старшою – не мала на вихідного, ні відпустки. А живу і досі. 92-й рік пішов…».

Так розпочалася моя розмова з довгожителькою із Шацька Мотроною Трохимівною Боярчук – жінкою, яку, з її слів, дуже втомило важке і довге життя.

Про це пише «Шацький край» за 20 травня 2017 року.

Насправді ж нарікати їй зараз немає на що: має гарних дітей, внуків і правнуків, охайна і доглянута, бачить і чує. А ще Господь дарував Мотроні Трохимівні добру пам’ять: під час нашого діалогу бабця вразила подробицями з життя своєї сім’ї, хутора Городище, де народилася, унікальними фактами з історії Шацька. Саме в селищі минула її воєнна молодість, у важкій праці пройшли зрілі роки, тут переживалися-оплакувалися великі трагедії особистого життя довгожительки– розстріл 16-річної Мотрони, який не відбувся, смерть братів і двох її чоловіків…

Хутір Городище на початку ХХ століття розташовувався недалеко від озера Світязь. 100 хат, школа, клуб, магазин – таке собі маленьке самодостатнє село, в якому народилася і виросла Мотрона Трохимівна.

-Як став колгосп, всіх хуторян переселили до Шацька. Але то вже потім… Ми росли півсиротами – батько рано помер, нас, шістьох дітей (три хлопчики і три дівчинки), ставила на ноги мама. Я закінчила чотири класи польської школи і один клас радянської. Доводилося змалку дуже багато працювати, бо сім’я мала 16 гектарів землі, багато худоби, птицю. Проте бідність і злидні ми так і не подолали…- починає свою розповідь бабця.

Сіяли тоді жито, гречку, ячмінь, овес, коноплю, просо. На прожиття заробляли тільки з господарки, тому працювали і дорослі, і діти. Мала Мотрона з 10 років пасла гусей, жала серпом збіжжя – аж руки опухали.

-А потім почалися войни. Старший брат як пішов на війну ще тоді, коли Польщу розбивали, то аж у 46-му вернувся. Вижив у концтаборі, бо був музикантом – німці все кликали, щоб грав їм. А потім працював на німецького хазяїна. Середній і наймолодший брат загинули на війні, - довгожителька не може стримати сліз.

Проте це був лише початок довгої і страшної чорної смуги.

Людей на хуторі почали забирати на роботу в Німеччину. Одружених не брали, тому 16-річну Мотрону видали заміж. Утім, по молодих все-таки прийшли, але свекруха занесла німцям відро меду, і пару лишили в спокої. Та не судилося їм щастя і спільне життя. Розстріляли чоловіка, всю його сім’ю, одна тільки Мотрона дивом лишилася живою.

От як усе відбувалося. Доказали поліцаям, що господарі давали притулок і нічліг партизанам, яких прислали для формування партизанського загону.

-Приїхали, оточили чотири хати, де жили родичі мого чоловіка. Його забрали, а я втекла в Шацьк. Всіх інших людей на хуторі побили, хати спалили. Чоловікові вдалося втекти, але хрещений батько, в якого він переховувався, здав його поліцаям. Тоді ж схопили і мене, - бабці дуже важко даються ці спогади.

В жандармерії Мотрону запитували про партизанів – нічого німцям не казала, бо боялася, що з сім’єю розправляться. Її били по голові – аж кров через вуха пішла. А потім поліцаї погнали разом з іншими на розстріл. 16 чоловік вишикували біля ями по 4 в кожному ряду і почали стріляти. Вбиті чи просто підстрілені, вони падали в яму і їх засипали землею.

Мотрона вже прощалася з життям, аж раптом її хтось взяв за плече і зі словами: «Не вбивайте, вона ще дитя» відвів від ями.

Пішла додому, а там вже матір водою облили – зомліла, як почула про розстріл. З тих пір Мотрона переховувалася по чужих людях, аж поки фашистів не вигнали з села і району. А чоловіка вбили. Мотрона Трохимівна розповіла, що людей фашисти розстрілювали на огородженій колючим дротом території, яка простяглася в Шацьку від старої лікарні аж по Велике Чорне озеро.

-Там і чоловік мій. В 1942-му їх побили, а через три роки, як прийшла совєтська власть, люди почали розкопувати і шукати своїх родичів. Ті трупи – як варені риби були. Все стліло, зогнило, впізнавали рідних тільки по взутті. Відкопували і фрагменти тіл – це німець розривними снарядами стріляв по тих, хто намагався втекти. Сморід тоді в Шацьку стояв страшний, - згадує Мотрона Трохимівна.

Та життя тривало, люди раділи, що закінчилася війна, і планували своє майбуття. Мотрона була розумною і головне – грамотною жінкою, тому її взяли на роботу у фінансовий відділ. Місце роботи було в приміщенні селищної ради, яка на той час розміщувалася «на селі», по теперішньої Незалежності – зі слів бабці Мотрони, «там, де тепер церква будується». Довгожителька згадує, що працювала вдень і вночі, без вихідних і без відпусток, щодня йшла на роботу пішки 7 кілометрів – від Городища до Шацька. Світла в приміщенні не було – лише в гільзі від снаряда горів вмочений у солярку шматок тканини. Кіптяви було більше, як світла. Та ніхто з працівників не нарікав, бо потрібно було нараховувати податки – допомогу на фронт.

У 1946 році Мотрона Трохимівна вийшла заміж за голову селищної ради. Народилося двоє діток – Надія і Марія. Та недовго тішилася сімейним життям – чоловік трагічно загинув у дорожній аварії.

Працювала в пункті прийому молока, потім на маслозаводі завідуючою.

-Теж дуже важка робота. Як став колгосп, то молоко рікою лилося. Робочий день у мене розпочинався о 5 годині ранку і тривав до 2 години ночі. Тричі в колгоспі доїли корів і стільки ж разів на день везли його на переробку. Молоко потрібно було швидко впорати, щоб не зіпсувалося. Від виснажливої праці в мене стали опухати руки і ноги, на сім’ю не вистачало часу. Проте пропрацювала я в таких умовах 12 років, здоров’я посадила, - серед спогадів Мотрони Трохимівни дуже мало приємних.

Далі була робота в банку, потім у магазині. Встигла наробитися і на пенсії, бо ніколи не сиділа склавши руки. Сама поставила на ноги двох доньок, має 4 внуки, 2 правнуки. Мотрона Трохимівна зберігає фотографії своїх рідних, зокрема і братів, які загинули на війні. І не може без сліз говорити про ту війну, що зараз триває на Сході України.

-Як подивлюся газету, де пише про того хлопчину, що вбили, то плачу. Я пережила війну – повірте, нічого немає в світі страшнішого за неї. А та, що зараз, то дурна війна, бо свій свого вбиває, – цими мудрими словами бабця завершує нашу розмову.

Велике життя, радості і трагедії, сміх і сльози, важка багаторічна робота, а зараз ще й слабке здоров’я втомили Мотрону Боярчук. Вона втратила апетит, їй важко ходити і все частіше турбує серце. Проте бабуся - берегиня роду - досі переживає за своїх рідних і боронить їх від зла своєю безмежною, протягом довгих десятиліть накопиченою любов’ю.

Мирослава Цюп'ях

Коментарі

паша

23:28 21.05.2017

а чиі ж то буде

ликера

06:16 26.05.2017

маладец баба

24 квітня
Вчора
22.04.2019
21.04.2019
20.04.2019
19.04.2019
Підписатися на наші новини
*ви у будь-який момент зможете відписатися від наших новин