Робота неповнолітніх: що мають знати шацькі підприємці

19 Червня 2024, 17:15
Робота неповнолітніх: що мають знати волинські підприємці 345
Робота неповнолітніх: що мають знати волинські підприємці

Влітку на території нашої громади підлітки (особи до 18 років) виявляють бажання працювати, заробляти  «кишенькові» кошти. 

Про законодавчі аспекти працевлаштування неповнолітніх нагадують у Шацькій селищній раді.

В законодавстві України є певні особливості працевлаштування дітей, тому з метою недопущення порушення прав та законних інтересів неповнолітніх осіб, які працюють на підприємствах, в установах, організаціях, роботодавець має обов’язково дотримуватись вимог чинного законодавства, а саме:

 • вести спеціальний облік працівників, які не досягли вісімнадцяти років, із зазначенням дати їх народження, місця проживання та інших даних, які можуть швидко ідентифікувати неповнолітню особу;
 • трудові договори з неповнолітніми працівниками обов’язково мають укладатися в письмовій формі;
 • прийняття на роботу неповнолітніх відбувається лише після попереднього медичного огляду, надалі вони обов’язково мають проходити медичний огляд щороку до досягнення ними 21 року;
 • при прийнятті на роботу особам, які не досягли 18-річного віку, не встановлюється випробувальний термін;
 • неповнолітні користуються пільгами, встановленими законодавством України, щодо охорони праці, робочого часу, відпусток та деяких інших умов праці.

Читайте такожШацьку молодь навчали організовувати роботу молодіжної ради

Тривалість робочого часу

Відповідно до статті 50 КЗпП України нормальна тривалість робочого часу працівників не може перевищувати 40 годин на тиждень. Однак для неповнолітніх ця цифра є меншою і залежить вона від віку працівника. Так, у віці 16-18 років вона становитиме не більше 36 годин на тиждень, а у віці 15- 16 років – 24 години на тиждень (ст. 51 КЗпП). Що стосується учнів, які працюють протягом навчального року у вільний від навчання час, то вона не може перевищувати половини максимальної тривалості робочого часу, передбаченої для осіб відповідного віку.

Право на відпустку неповнолітніх

Щорічна відпустка для неповнолітніх встановлена тривалістю 31 календарний день та надається у зручний для них час (ч. 2 ст. 75, ст. 195 КЗпП).

Оплата праці неповнолітніх

При  скороченій  тривалості щоденної роботи заробітна плата неповнолітнім працівникам виплачується в такому ж розмірі, як працівникам відповідних категорій при повній тривалості щоденної роботи (стаття 194 КЗпП).

Читайте також: У Шацькій громаді розроблятимуть туристичний сайт

Водночас оплата праці учнів загальноосвітніх шкіл, професійно-технічних і середніх спеціальних навчальних закладів, які працюють у вільний від навчання час, провадиться пропорційно відпрацьованому часу або залежно від виробітку.

Порядок звільнення неповнолітніх

Розірвання трудового договору з неповнолітнім працівником з ініціативи роботодавця можливе тільки за згодою районної (міської) служби у справах дітей. При цьому звільнення неповнолітніх з підстав визначених пунктами 1, 2, 6 статті 40 КЗпП, зокрема це скорочення або реорганізація, можливе лише у виняткових випадках і не допускається без працевлаштування.

Крім того, допускається розірвання трудового договору з неповнолітнім, зокрема й строкового, на підставі вимоги батьків, усиновителів, піклувальників неповнолітнього, а також державних органів та службових осіб, на яких покладено нагляд і контроль за додержанням законодавства про працю. Причиною вимоги про розірвання трудового договору з неповнолітнім може бути те, що подальше виконання трудових обов’язків неповнолітнім загрожує його здоров’ю або порушує його законні інтереси.

Читайте такожШачанка, завдяки гранту, відкрила школу репетиторства

Заборонено:

 • залучати неповнолітніх працівників до нічних, понаднормових робіт та робіт у вихідні дні;
 • застосовувати працю неповнолітніх осіб на важких роботах та на роботах зі шкідливими або небезпечними умовами праці, а також на підземних роботах;
 • залучати неповнолітніх осіб до підіймання та переміщення речей, маса яких перевищує встановлені для них граничні норми.

Про факти недотримання законодавства про працю неповнолітньої особи, можна повідомляти в службу у справах дітей Шацької селищної ради.

Коментар
25/07/2024 Четвер
25.07.2024
Афіша
 • Сьогодні
 • Завтра
 • Незабаром