Жовтіє цибуля: чим лікувати рослину

27 Травня 2024, 11:35
Жовтіє цибуля: чим лікувати рослину 430
Жовтіє цибуля: чим лікувати рослину

Людина розповідає, що посадила грядку цибулі в надії, що матиме гарний урожай. Та спіткало розчарування: тільки-но зелене піря почало набирати сили, як все листя стало біло-смугастим, потім почало жовкнути та всихати. Чим же треба лікувати цибулю?  І що це, хвороба чи шкідник?

Про це Район.Шацьк розповіла Віра Оласюк, провідна фахівчиня ДУ «Волинська обласна фітосанітарна лабораторія».

 

Виявилося, що  це прихованохоботник цибулевий – довгоносик розміром 2,2-2,5 мм, чорно-бурого кольору, з червонувато-бурими крилами, по спині – брудно-жовта смужка. Перезимувавши десь на некошеній межі городу в сухих рештках буряну, жук починає шукати сходів цибулі, бо це його основна пожива. Тільки-но листя цибулі стає більш-менш оформленим, він вигризає в ньому дірочку, просовує в неї свій хоботок і починає виїдати соковиту серединку. Таким чином зявляються білі плями на листі, які овочівник навіть спочатку не помічає.

Читайте такожФітосанітари б'ють на сполох: колорадський жук іде в атаку

Трохи наситившись після зимівлі, прихованохоботник просувається всередині листка цибулі трохи вперед і відкладає дрібненькі яйця, округлі, білуваті, розміром не більше за пів міліметра. Згодом з яєць вилуплюються личинки – жовтуваті, з бурою головою і безногі, довжиною 6,5 мм. Оце вже лихо: личинкам, щоб розвиватися, треба багато їсти і вони починають виїдати цибулеве листячко зсередини. Рухається личинка і поперед себе виїдає м'якуш, як скребком зчищає. Так і вимальовуються на листі білі смуги. З часом поїдене  зсередини листя починає жовкнути, а потім і зовсім всихає. А личинки, котрих всередині одного листка може бути  до  17(!) штук, через 2-3 тижні безплатного харчування вже достатньо розвинуті і їм хочеться на волю. Тож, прогризши нарешті листочок наскрізь, личинки вилазять і занурюються в ґрунт тут же на глибину 3-6 см, щоб залялькуватися. А наприкінці червня - на початку липня з лялечок уже виходять дорослі жуки, яким теж треба харчуватися листям цибулі та навіть цибулинами. Прихованохоботники нового покоління можуть підгризати й насінники цибулі, у результаті урожай на насіння гине. Отже, якщо недогледіти цього шкідника, ми втратимо і зелене піря цибулі та сам урожай цибулин.

Запобігти паразитові можна, якщо витримувати сівозміну, регулярно розпушувати ґрунт навколо цибулі, особливо в першій половині червня, коли личинки заляльковуються в землі. Весною, коли з’являються жуки й шукають вашої цибулі, треба користуватися інсектицидами – або хімічними, або біологічними, які можна придбати у спеціалізованих магазинах, де є досить великий вибір препаратів з ефективною дією. Деякі овочівники практикують садити поблизу цибулі рослини, які відлякують шкідників різкими запахами.

Читайте такожФітосанітари розповіли, як впливає на людей здоров’я рослин

Коментар
16/06/2024 Субота
15.06.2024
14.06.2024