Знайшли помилку? Виділіть частину тексту і натисніть CTRL + Enter
Обеліск в селі Вілиця й досі має радянські написи
Обеліск в селі Вілиця й досі має радянські написи

Декомунізують та виправлять історичну неправду: на вілицькому обеліску замінять «радянські» написи

16:55 22.04.2018
875

До Дня пам’яті та примирення (9 Травня) Шацькою селищною радою заплановано облаштувати два обеліски: один – в Шацьку, інший – у селі Вілиця.

Доля села Вілиця є чи не найбільш трагічною в історії Шацького району під час Другої світової війни, коли у 1942 році фашистами це село було спалено вщент та знищено 96 його жителів. Аби вшанувати їхню пам’ять, у Вілиці за кошти місцевих жителів у 1960-х роках був встановлений обеліск, де на стелах викарбували прізвища односельчан, які загинули в роки війни, та місцевих партизан.

Але вже зборах, які відбулися в селі 16 квітня та участь в яких взяли в.о. Шацького селищного голови, секретар Людмила Цевух, депутати Шацької районної ради Андрій Лисий, Петро Цвид, та Шацької селищної – Віктор Пех, в.о. старости Прип’ятського старостинського округу Іван Гінчук, обговорювали питання зміни напису на пам’ятній стелі.

Від часу встановлення обеліску минуло добрих півстоліття, незалежній Україні в цьому році виповниться 27, змінилась влада, устрій, історія, погляди на історичні події, а на пам’ятній стелі в селі ще й досі викарбувано напис «Незабутнім односельчанам, які віддали своє життя за радянську владу та загинули від рук фашистських окупантів та українських буржуазних націоналістів».

Із таким трактуванням категорично не погоджується депутат районної ради Андрій Лисий, котрий і доніс свою позицію жителям села Вілиця на сільських зборах:

«В Україні вже декілька років триває процес декомунізації. Перейменовують міста, села, вулиці. Окрім того, в радянські часи буржуазними націоналістами називали бійців ОУН-УПА, зокрема, наших національних героїв, які боролися за незалежну Україну та поклали голови у боротьбі за її свободу – Романа Шухевича, Степана Бандеру. Наше завдання – виправити викривлене радянською владою трактування історії», - зазначив депутат.

Його пропозиція – змінити назву на меморіальній дошці (до 9 Травня мають виготовити три нові меморіальні дошки, де викарбують імена та прізвища людей, жителів сіл Вілиця, Кропивники, Прип’ять, Плоске, які загинули в роки війни), і замість слів «загинули за радянську владу» написати «за Батьківщину», а слова «від рук буржуазних націоналістів» узагалі викинути. Також депутат пообіцяв долучитися до фінансування встановлення однієї з трьох дошок.

Зрештою, після обговорення жителі села погодилися на напис «за Батьківщину», а також замінити напис «які загинули від рук фашистських загарбників та буржуазних націоналістів» на слова «загинули в роки Другої світової війни». Замість зірки на стелі планують зобразити тризуб або православний хрест, та демонтувати велику зірку на верхівці обеліску слави.

«До 9 Травня на вілицькому обеліску постараємося впорядкувати пам’ятник та встановити стели з написами. Але, на жаль, не встигнемо замінити паркан, бо важко знайти робітників. Тому цю роботу доведеться відкласти на пізніше», - розповіла жителям села Людмила Цевух.


;
Загрузка...
Коментарі
17 серпня
Сьогодні
Вчора
15.08.2018
14.08.2018
13.08.2018
12.08.2018
11.08.2018
Підписатися на наші новини
*ви у будь-який момент зможете відписатися від наших новин