Американський білий метелик: час виявити і ліквідувати небезпечного шкідника

15 Листопада 2022, 12:11
Американський білий метелик 1315
Американський білий метелик

У минулих роках в Рожищенському і Луцькому районах було вперше виявлено одного з найнебезпечніших карантинних організмів – американського білого метелика. Були вжиті заходи з локалізації і ліквідації, запроваджено карантинний режим. Отже, бачимо, що вірогідність небезпеки  досить велика і потрібно бути готовими до неї.

Американський білий метелик – багатоїдний  шкідник, що пошкоджує  більше 250 видів плодових, декоративних, лісових дерев, який особливо полюбляє шовковицю, клен, волоський горіх, плодові дерева. Це дуже красивий на вигляд метелик – білосніжний, з шовковистим блиском. Іноді зустрічається з чорними або темно - коричневими цяточками на крилах. Голова, груди, черевце вкриті білими волосинками. Розмах крил метелика 25-36 мм (іноді 40-50 мм), довжина тіла 9-15 мм. Метелики літають тільки вечорами або вночі. Живуть 8-10 діб.

Читайте також: В Шацьку виявили особливо небезпечного шкідника – американського білого метелика

 

Шкоду зеленим насадженням завдає гусінь цього шкідника, яка харчується епідермісом листя, скелетуючи його, не залишаючи навіть жилок. Гусінь має прядильний апарат, за допомогою якого вони обплітають дерева павутинними гніздами. Так вони захищають себе від впливу зовнішніх факторів та забезпечують можливість розмножуватися. При відносній вологості повітря (понад 50%), розвиток гусені пригнічується, а іноді навіть призводить до її загибелі.

Незважаючи на зовнішню красу, це надзвичайно агресивний шкідник. Якщо впродовж 2-3 років листя на дереві буде повністю обїдатися, це призведе до ослаблення його захисних функцій, а відтак і до загибелі. У наших умовах він розвивається у двох поколіннях: перше зявляється у травні, друге в кінці липня - на початку серпня.

Поширюється шкідник транспортними засобами, при перевезенні сільськогосподарської продукції, промислових вантажів (пакувальний матеріал). Такі обєкти регулювання обовязково повинні проходити фітосанітарний контроль. Також комаха може мігрувати самостійно.

Згідно зі статтею 12 Закону України «Про карантин рослин», особи, діяльність яких пов’язана  з вирощуванням та обігом об’єктів регулювання, зобов’язані виконувати фітосанітарні правила та здійснювати локалізаційно - ліквідаційні заходи.

У випадку виявлення американського білого метелика необхідно здійснювати заходи щодо його знищення: збір та ліквідацію гусениць та кладок яєць, обрізку гілок з гніздами гусені, які необхідно спалювати у спеціально відведених місцях; очищення дерев від нашаруванння кори, знищення рослинних решток; перекопування пристовбурових кругів в садах, парках та на присадибних ділянках; масовий вилов за допомогою феромонних пасток та ловчих поясів; обробки інсектицидами та біопрепаратами в період відродження гусениць згідно з «Переліком пестицидів та агрохімікатів, дозволених до використання в Україні».

Читайте такожПосівна: як боротися з ґрунтовими шкідниками

Зараз вже минула пора листопаду і якщо побачите на деревах гілку, обплетену павутинним гніздом, її необхідно негайно зрізати і спалити, щоб шкідник не  зміг поширюватися.

Слід звернути увагу на те, що боротьба з цим шкідником хімічними препаратами є проблематичною через санітарну зону в населених пунктах, а також із технічних причин – для обприскування дерев потрібна спецтехніка, а ще гусениці старших віків є захищеними від хімічних препаратів, тому у населених пунктах рекомендується застосовувати біопрепарати.

 

 Віра ОЛАСЮК, провідна фахівчиня Волинської обласної фітосанітарної лабораторії

 

Коментар
22/03/2023 Середа
22.03.2023