Знайшли помилку? Виділіть частину тексту і натисніть CTRL + Enter

Робоча група при Волинській ОДА назвала реальні причини обміління Шацьких озер

13:40 18.12.2019
2959

В області продовжують працювати над проблемою обміління Шацьких озер. Аби з’ясувати достеменно причини зменшення водності озер, представники робочої групи, створеної розпорядженням голови ОДА, залучили науковців Інституту водних проблем і меліорації НААН України.

Зокрема, з регіональної програми «Екологія 2016-2020» Інституту профінансували проведення досліджень щодо встановлення причин обміління і на основі цього – розробки програми збереження Шацького поозер’я. Як відзначили представники інституту, щоб отримати об’єктивну інформацію, провели комплексні моніторингові дослідження, проаналізували антропогенний вплив та наявність меліоративних систем, – йдеться на сайті Волинської ОДА.

Так, 17 грудня під час засідання робочої групи щодо вивчення проблеми обміління Шацьких озер представники Інституту надали висновки досліджень.

Стало відомо, що найбільш вагомим чинником негативного впливу є зміни клімату.

Читайте також: До завершення збору підписів петиції про порятунок Світязя залишилося два дні

Цей висновок підтверджується зміною величини гідротермічного коефіцієнта (ГТК), який за своїм визначенням характеризує збалансованість водонадходження та випаровування, величина якого для території Шацького поозер’я зменшилася з 1,4 (1991 рік) до 1,01 у 2018 р. і до 0,95 в 2019 році. Це свідчить про наявність стійкого процесу аридизації клімату, внаслідок якого переважання водонадходження, що було характерним до 2018 року змінилось на переважання випаровування, тобто на території Шацького поозер’я внаслідок переважання випаровування над водонадходженням умови перезволоження змінились на умови недостатнього зволоження, які характеризуються формуванням у теплу пору року (починаючи з липня) дефіциту кліматичного водного балансу, величина якого за результатами виконаних в Інституті водних проблем і меліорації розрахунків становить від 40 до 60 мм.

Читайте також: Нардепи-волиняни вимагають у Верховній Раді створити комісію та вивчити причини обміління Світязя

Окрім того, посилює негативний вплив змін клімату на обміління групи Шацьких озер також неефективне функціонування наявного фонду меліоративних систем. Неефективність функціонування меліоративних систем обумовлена декількома причинами, головними з яких є конструктивна недосконалість (неможливість реалізації функції подвійного регулювання) та незадовільний технічний стан через зношеність і низький рівень експлуатації.

Технічна та технологічна спрямованість меліоративних систем на переважне або виключно водовідведення в умовах значного зменшення водонадходження є дуже важливим чинником посилення процесів обміління озер, що обумовлює необхідність реалізації термінових заходів з модернізації та реконструкції наявних меліоративних систем з метою зміни їх цільового призначення з переважного забезпечення функції водовідведення на реалізацію функції водорегулювання шляхом акумуляції, перерозподілу та мінімізації відведення стоку.

Читайте також:

«Не сподівайтеся на «доброго царя» Зеленського, який підніме води Світязя», – шеф-редактор волинського телеканалу

Все, що зараз відомо про обміління Світязя

Не менш значимим, а в майбутньому, не виключено, і найбільш вагомим чинником негативного впливу не тільки обміління групи Шацьких озер, а і зневоднення всієї території як Шацького поозер’я, так і всього Західного Полісся, є розробка білоруською стороною родовища «Хотиславське».

Читайте також: Разом зі Світязем міліють ще два десятки озер Шацького нацпарку – сюжет на Інтері

Проблему обміління Світязя розглянули на засіданні при «екологічному» комітеті у Верховній Раді

Уже сьогодні водовідлив із кар’єра за своєю величиною є співставним із величиною відбору з напірного водоносного горизонту. Подальше поглиблення кар’єру неминуче обумовить значне (в декілька разів) зростання водовідливу, що спричинить інтенсивне зниження рівнів ґрунтових і підземних вод, і як наслідок, прискорення процесу обміління озер Шацької групи.

Тож на основі отриманої інформації розробили та обґрунтували комплекс заходів щодо сталого водозабезпечення території Шацького поозер’я, що своєю чергою потребуватиме розроблення, прийняття і виконання Програми збереження Шацького поозер’я на період до 2030 року з конкретним фінансуванням та відповідальними.

Відтак, з обласна державна адміністрація звернеться до Міністерства енергетики та захисту довкілля України і Комітету з питань екологічної політики та природокористування Верховної Ради України з пропозиціями розробити відповідну державну програму, адже це потребує значних коштів.

Разом із цим, за рахунок обласного бюджету в наступному році планується провести роботи щодо відновлення належноого функціонування меліоративної системи.


Загрузка...
Загрузка...
Коментарі

Лохінщик

14:14 18.12.2019

Оскільки ми далеко від Росії, то винуватий не Пу, а Лу?.
Бо грішні люди Світязькі? А Чорне не висихає і по Люцимеру не помітно...
А озеро як без води? Будем вирощувати волинський рис! Буде не гірше кримського.

Наркоман

15:10 18.12.2019

О! що і не потребувало доказів! Тобто винуваті ВСІ ,крім лохинщиків!!! Браво,продажні пси -ехшперти,так держать!!!

Скажений пончик

20:40 18.12.2019

Озеро тре зробити солоним як море.
І туристи будуть і риба - морська, і кляті лохини зачахнуть!

Володимир

20:53 18.12.2019

Місцева біомаса напевно думає,що цю проблему хтось вирішить без їх участі.Умийтесь.Та ви нафіг нікому нецікаві.Влада крутиться біля грошей,а гроші біля лохин.От і чекайте.Літом схаменетесь,а буде пізно.І маєте те на що заслуговуєте,своїм мовчанням і бездіяльністю!

Юрій

23:04 18.12.2019

Перша версія;то несправна дамба.
Друга зміна клімату.
Третя вже ближче до реальності,зношеність меліоративних систем а в загальному то місцевій громаді по×уй дамба,клімат.Живуть одним днем.Всі хочуть виймати прибуток при цьому не інвесуючи в майбутнє і маючи на увазі не тільки фінансово.Все повернеться до того з чого починалося жаби,болото,задуппя тільки замість жаб-ящірки а замість болота буде пустеля і назвуть нащадкі цю поему "як можна про÷бати все в однім моменті"
Щось на прикладі Криму.

АЛЕКС

23:12 18.12.2019

Стадо баранів,а не екологи,на жаль це діагоз.

До Володимира

08:14 19.12.2019

Дякую за біомасу. Ми вибрали Зеленського і слуг народу щоб захищали наші інтереси і вони мають якось відреагувати на наші проблеми . Хоча б помолитись у російській церкві.

До До Володимира

10:06 19.12.2019

Ви вибрали б і Льоню Голубкова з МММ , і Гордона з пірамідками і що небудь і кого небудь (УКРОП як доказ) ! Бо порошенко всіх дістав навіть у глухих селах. (Львівщина є виняток, яким не варто пишатись).
І де ви в Україні знайшли російську церкву?

МОЛОТОВ

10:37 19.12.2019

Кінчені продажні лохинові падлюки.Най вас похоронять в мокрому місці

привид

14:21 19.12.2019

Зробіть ультразвукове сканування території в радіусі 10 км. і все стане зрозумілим. Вчені на фото-спеціалісти не по гідрології, а універсали по всіх галузях.Які вчені, такі і висновки. Підтримую Алекса.

Жителька Шацька

17:21 19.12.2019

Хіба не всіревно за кого молитись ?

18 січня
Сьогодні
Вчора
16.01.2020
15.01.2020
14.01.2020
13.01.2020
Підписатися на наші новини
*ви у будь-який момент зможете відписатися від наших новин