Микола Цвид: «За кошти з місцевого бюджету ми не зможемо розвивати популярний в Україні курорт. Потрібна державна програма»

22 Лютого 2017, 17:35
3511

Світязька сільська рада – особлива адміністративна одиниця на карті Шацького району. Територія найбільшої концентрації місць літнього відпочинку і людей, які заробляють на туристичному бізнесі. З пристойними ресурсами для наповнення місцевої казни і багатим бюджетом розвитку, який ефективно працює на громаду. Озеро Світязь і земля довкола нього, які годують місцевих, щедро діляться з ними своїми багатствами і водночас вимагають від них чистих пляжів, добротних доріг, комфорту для відпочивальників – словом, у рази більше, як в інших сільських радах, грошових вкладень.


 

Про Світязь напередодні літнього сезону, про бюджет, благоустрій, про об’єднану громаду, центром якої бачить себе курортне село, розмовляємо з Миколою Цвидом, Світязьким сільським головою.

-Миколо Васильовичу, бюджет сільської ради ніколи не був мізерним. Маєте з чим господарювати і цього року?

-Минулого року в нас зросли надходження до бюджету. Відповідно маємо перехідних коштів понад 1 млн. грн. – в бюджеті розвитку, 630 тис. грн. – на розрахунковому рахунку і 60 тис. грн. – у спеціально-цільовому фонді. Для сільської ради це немало. У співфінансуванні з обласним бюджетом плануємо капітально відремонтувати дорогу від села Підманове до нового кладовища, встановити вуличне освітлення по вулиці Лугова в Світязі. В планах на цей рік – розроблення проектів щодо освітлення вулиці Жовтнева (від метеостанції до кінця села) та частини вулиці Набережна.


 

-Яка ситуація з вуличним освітленням загалом по сільській раді?

-Питання освітлення всіх світязьких  сіл було основним пунктом моєї передвиборчої програми. З завданням справляємося – щороку освітлюємо принаймні по одній вулиці. Ми результативно працюємо з інвесторами. Петро Нестерук, який має в Світязі комплекс відпочинкових закладів, один із тих небагатьох, який не лише заробляє на Світязі, а й вкладає в інфраструктуру туризму. На даний час ми подали заявку на громадську організацію «Квітка Полісся» - нашому потенційному партнеру у співфінансуванні двох проектів: вуличного освітлення по вулиці Лугова в Світязі та капітального ремонту дороги від Підманове до нового кладовища. І отримали згоду.

Набагато складнішим є питання будівництва ліній електропередач на нових житлових кварталах, оскільки це дуже великі кошти. Наразі розроблено проект по вулиці Лесі Українки, на стадії завершення - по Солов’їній в Світязі. Маємо також неосвітлений житловий квартал у селі Підманове. Для прикладу, щоб електрифікувати вулицю Лесі Українки, а це 74 земельні ділянки, потрібно 5,6 млн. грн.


 

-Одне з найбільш актуальних і нагальних питань сільської ради  - будівництво каналізаційної мережі.

-Так, проблема надважлива, проте знову ж впирається в колосальні суми. Цього року ми заручилися підтримкою голови Волинської облдержадміністрації і Міністерства екології та природних ресурсів України. Обіцяють допомогу. Самотужки ми ще 10 років тому розробили проект будівництва першої черги очисних споруд на 300 м. куб. скидів, маємо проектно-кошторисну документацію і навіть побудували приміщення.  Як тільки затвердять фінансування, ми готові провести актуалізацію проектно-кошторисної документації і відразу включитися у співфінансування проекту.

-Які маєте здобутки, напрацювання і проблеми в питанні благоустрою Світязя?

-Роботи з благоустрою проводяться постійно. Вивозимо сміття від населення, підмітаємо вулиці, косимо траву і сухостій. Також ріжемо аварійні дерева, зокрема і на кладовищі – минулого року на цю справу закладали в бюджеті 15 тисяч, теперішнього – 20 тисяч гривень. Утримуємо трактора, маємо штат працівників по благоустрою. Влітку, коли Світязь за кількістю населення прирівнюється до Ковеля, з вивезенням сміття нам допомагають шацькі комунальники.


 

-Єдиний у районі полігон твердих побутових відходів скоро вичерпає свій ресурс. Літній сезон на Світязі, зокрема, гори відходів, які лишають після себе відпочивальники, пришвидшує цей процес. Чи маєте плани щодо будівництва власного ТПВ?

-Я чудово розумію масштаб проблеми і її можливі наслідки для краю Шацьких озер. Тому вже зараз ми плануємо нове сміттєзвалище. До речі, на світязькій землі: між урочищем Венське і селом Положево. Надіємося, окрім Світязької сільської ради, до співфінансування проекту долучаться курортні Шацька селищна і Пульмівська сільські ради.

- Знаю, що ви впродовж багатьох років відвойовуєте в Держприкордонслужби приміщення комендатури – для подальшої передачі його Світязькому дитсадку. Чи вирішується питання?

-Так, ця епопея триває вже 10 років, відколи я прийшов на посаду сільського голови. Приміщення комендатури (раніше там розміщувався пришкільний інтернат) пустує, а в Світязькому дитсадку немає місця, щоб розмістити всіх діток. Ця будівля допомогла б нам вирішити проблему – там би створили дві групи, їдальню і низку допоміжних приміщень. В такому дитсадку могли б перебувати діти не лише зі Світязя, а й з Омеляного і Підманове, адже транспорт, щоб їх підвозити, ми маємо. В 2016-му ми, нарешті, отримали лист від Держприкордонслужби, яка готова передати приміщення комендатури в комунальну власність сільської ради. На сьогодні ми заручилися підтримкою Василя Голядинця, голови Шацької райдержадміністрації, який пообіцяв допомогу в складній процедурі передачі. Є надія, що з наступного року почнемо розробляти проектно-кошторисну документацію на реконструкцію приміщення під дитячий садок.

Світязький дитсадок
Світязький дитсадок

 

-Як почувають себе школи сільської ради в період реформи освіти?

-Маємо на своїй території два навчальні заклади: ЗОШ І-ІІІ ст. села Світязь та ЗОШ І-ІІ ступеня села Підманове. Це повноцінні школи з нормальною наповнюваністю класів, гарними умовами навчання, тому найбільш болісні процеси оптимізації освіти їх не зачепили. Щодо Світязької школи, то Шацька райдержадміністрація подала заявку на участь у проекті щодо утеплення приміщення навчального закладу. Підмановська школа потребує добудови (два класи там навчаються в другу зміну) та встановлення системи опалення. Учнів з Омеляного та Підманове щодня довозимо на навчання в Світязь шкільним автобусом.

Загальноосвітня школа І-ІІ ст. села Підманове
Загальноосвітня школа І-ІІ ст. села Підманове

 

-В Світязі велике приміщення Будинку культури, проте воно не опалюється. Яка перспектива цього закладу?

-Ми використовуємо його лише в теплу пору року. Не бачимо сенсу витрачати колосальні суми на опалення заради декількох працівників та низки культурних заходів. Молодь тепер не цікавиться розвагами, які пропонує їй сільський клуб, а нічний клуб (хоч пропозиції надходили) ми посеред села зробити не можемо. Якби Світязь став центром об’єднаної громади, то ми могли б розмістили в приміщенні Будинку культури чимало установ та служб, відповідно зробили б і повноцінне опалення.

-Наближається сезон відпочинку. Що сільська рада робить для того, щоб впорядкувати вуличну торгівлю в Світязі?

-Ми розробили комплексну схему прив’язки тимчасових споруд, в яких здійснюється підприємницька діяльність. Там передбачено розташування малих архітектурних форм в зоні відпочинку. Час навести лад у тому хаосі, що панує влітку вздовж центральної траси і називається торгівлею. Не задовольняє нас і те, що робиться влітку на пляжі – атракціони, гірки, які працюють із порушеннями. Хочемо привести їхню діяльність у відповідність до закону, зробити відпочинок на них безпечним, а власників змусити плати податки в казну  сільської ради.


 

-Ви як керівник разом із громадою сільської ради дієво боретеся за право розпоряджатися землями за межами населеного пункту, які головне управління Держгеокадастру у Волинській області роздає немісцевим. Чи знайшли порозуміння з керівництвом цієї структури?

-Боремося дієво і рішуче, бо інакше в нас відберуть найцінніше, що маємо, і без чого наша громада не зможе розвиватися. Делегація зі Світязя озвучувала проблему  на сесії обласної ради. А на сесію  Світязької сільської ради приїжджав Василь Василенко, начальник  обласного управління Держгеокадастру. Відбувся конструктивний діалог, обласні земельними зрозуміли, що думку громади не можна ігнорувати. Наразі маємо намір почати розробляти генеральний план Світязя (старий, якому вже 25 років, практично вичерпав себе) і вводити в межі населеного пункту привабливі землі.

-В якій об’єднаній громаді бачить себе Світязь?

- На початку реформи децентралізації в районі планувалося три об’єднані громади, одна з яких Світязька. На мою думку, це був оптимальний варіант, його, до речі, підтримували і в області. В Світязьку громаду мали ввійти ще Пульмівська і Грабівська сільські ради. Пульмо не захотіло до нас приєднуватися, Грабове взагалі не дало відповіді, порушивши процедуру процесу об’єднання. Ми ж провели сесію, дали доручення депутатам провести опитування жителів сільської ради. З 1300 опитаних тільки 7 висловилися за приєднання до Шацька, решта – за Світязьку об’єднану громаду з центром у Світязі.


 

-Тобто, на вашу думку, Шацька об’єднана громада в межах сучасної території району не має перспективи?

-Це великий колгосп, яким буде дуже важко керувати. Взагалі, на мою думку, тема об’єднання поки що не на часі. Ті, хто об’єднався, м’яко кажучи, розчарувалися в ефективності реформи. Запитайте, чи мають Прип’ять і Самійличі, приєднані до Шацька, кошти для розвитку? Ні, ресурс на їхні території може прийти через багато-багато років. А як людям жити зараз? Я часто порівнюю реформу в Україні і в Польщі. Сусіди спершу отримали великі гроші з Євросоюзу, після чого зробили децентралізацію. У нас же немає доріг, немає шкільних автобусів. Більше того, відбирають засоби для існування – землю, тобто податки, з яких ми живемо. Крім того, з місцевих бюджетів забрали акциз на пальне. Хіба такі дії можуть призвести до децентралізації і фінансової незалежності громад?

-Яким би ви хотіли бачити майбутнє Світязя?

-На таких територіях, як наша, повинна діяти державна програма. Популярний курорт, перлина України – Світязь, унікальна природа. Ми можемо бути візитівкою Волині, перебувати в перших списках місць відпочинку в Україні і Європі. Натомість ми нищимо це диво природи відсутністю каналізації, відлякуємо необлаштованими пляжами і первісною інфраструктурою туризму. Держава повинна вкладати кошти в розвиток Світязя, бо за ті суми, якими ми оперуємо, можна існувати і утримувати сільську раду. Але ніяк не відомий на всю Україну курорт. Все складно, проте є надія, і ми надіємося.

-Дякую за розмову!

Мирослава Цюп'ях

Коментарі
22 Лютого 2017, 20:30
землю у підманево і омеляному роздати легко а дороги і електроенергію і каналізацію хай хтось інший робить а так голова спец
22 Лютого 2017, 20:43
А в Підманеві по вул Туристична світла так і не передбачається
22 Лютого 2017, 22:27
СКОРО ВСЕ ЗРОБИМО ОРІЄНТОВНО У 2022
22 Лютого 2017, 22:37
ДАЙ ЗЕМЛЮ ТО ЩЕ І ЕЛЕКТРИКУ ТЯГНИ А САМИМ НЕ ХОЧЕТЬСЯ
23 Лютого 2017, 11:13
<p>Підманево на виборах більшістю голосів проголосувало за Плейтуха В.П.. А Цвид тільки балакати добре навчився </p>
23 Лютого 2017, 11:28
ДЕРЖАВА ДАЄ ГРОШІ ТИМ ХТО МАЄ ПЕРСПЕКТИВУ А СВІТЯЗЬ РОЗБАЗАРИВ УСЮ ЗЕМЛЮ І ЧЕКАЄ КОШТІВ АБО ВТИРАЄ СВОЇМ ЖИТЕЛЯМ СЬОГОДНІ І КАНАЛІЗАЦІЮ ТЯЖКО ПРОВЕСТИ БО ЗАБУДОВАНО ХАОТИЧНО І БЕЗ ТОЛКУ
23 Лютого 2017, 12:23
ЯКЩО СІЛЬСЬКА РАДА НЕ БРАЛА ГРОШІ НА РОЗВИТОК ІНФРАСТРУКТУРИ ТО ЯСНО ЩО СВІТЛО І КАНАЛІЗАЦІЯ Є ПРОБЛЕМОЮ ДЛЯ ЛЮДЕЙ А ЛЕ Є І ІНШЕ ПИТАННЯ А МОЖЕ ЦІКОШТИ БРАВ ХТОСЬ ІНШИЙ І НЕ НА РОЗВИТОК ІНФРАСТРУКТУРИ?ТОЙ ХТО ЗЕМЕЛЬКУ ДІЛИВ І ГОЛОСУВАВ ЗА НЕЇ РІДНЕНЬКУ
23 Лютого 2017, 13:20
Для чого ви берете інтерв"ю в такого голови який існує окремо від своіх односельців ! Він іх не чує не бачить і ніколи для людей нічого робити не буде . Молодь не має -де провести час --в нього закритий клуб.Молодь просить виділіть землю під фут. поле --він вже все продав . Починається літній сезон куча проблем--він іде у відпуск .То це очільник громади !!!.
23 Лютого 2017, 13:46
ЧОГО Ж ТІЛЬКИ БАЛАКАТИ А ЗЕМЕЛЬКУ ТО ХТО РОЗДАВ У ПІДМАНЕВО ПРАВДА БЕЗ ЕЛЕКТРИКИ І КАНАЛІЗАЦІЇ АЛЕ ТО НЕ ЙОГО СПРАВА
23 Лютого 2017, 13:48
А НА РАХУНОКУ ОБЄДНАННЯ ГРОМАД ЦВИД НЕ ПІДЕ БО КИМ ВІН СТАНЕ А ТАК ЩЕ ТРОХИ ПОДІЛИТЬ
23 Лютого 2017, 13:51
10 РОКІВ ОДНЕ І ТЕ Ж САМЕ ТОВЧЕ І ДИВИСЬ ЛЮДИ ЩЕ І ВИБИРАЮТЬ
23 Лютого 2017, 16:50
ВИБИРАЮТЬ ТІ КОМУ НАОБІЦЯВ ЩОСЬ .І ЗРАЗУ ПІСЛЯ ВИБОРІВ ІЗ СТАРИМ СКЛАДОМ ДЕПУТАТІВ ПРОВІВ СЕСІЮ---І РОЗДАВАВ ПОДЯКИ !А ЩЕ АЛКАГОЛІКИ .А ЩЕ ТРОХИ ПІДМУТЯТЬ ОТ І Є ЧИСЛО .....
23 Лютого 2017, 22:16
Світло на Підманеві його ніхто непросить провести ,технічні умови нехай зробить, уже 6 років пройшло як роздав місця а технічних умов немає одні обіцянки
24 Лютого 2017, 09:53
Якийсь він миршавенький та маленький і прізвище так собі...
24 Лютого 2017, 20:38
а мені як соловю
26 Лютого 2017, 13:39
поживемо і побачимо соловейку ти наш
26 Лютого 2017, 14:17
Люди добрі, ви як пишете коментарі, то хоч на помилки звертайте увагу, а то складається думка, що пишуть якісь двієчники, які і в школу не ходили. І ще, хтось, хоч один з вас прямо в очі Миколі Васильовичу щось сказав? А ні, тут поза очі всі розумні, а як дійде до діла - то всі в кущі, бо ніхто немає сміливості, а язиком плещете аби плескати.
26 Лютого 2017, 14:19
khihih
06 Березня 2017, 01:24
Пане голово! А туристичний збір з кожної світязької садиби не пробували запровадити? Хто заробляє в курортний сезон? Світязьці. Хто забруднює наш край? Клієнти світязьців. То в чому проблема? Усією світязькою громадою - на пляж, на толоку, поприбирайте, проведіть каналізацію, облаштуйте роздягальні, туалети(замість кущів і очерету). І буде вам щастя.
09 Березня 2017, 22:54
я бачу ти вейми граматна якби і ни месна
Коментар
29/03/2024 П'ятниця
29.03.2024
28.03.2024