Знайшли помилку? Виділіть частину тексту і натисніть CTRL + Enter

Чому в Шацькому районі занедбали пам'ятки архітектури

18:33 16.06.2017
803

У Шацькому районі, в селі Піща, зберігся архітектурний комплекс кінця 19 століття, колись один з найзаможніших маєтків на Волині. Подейкують, що на його території захований скарб. Та замість стати туристичною візиткою краю, він поступово руйнується від занедбаності й кліматично-часових чинників.

Мова йде про маєток Гутовських, що складається з чотирьох будівель, а саме: житлового будинка-садиби, млина, конюшні, каплиці – пише Кордон.

Всі споруди цегляні і збудовані в одному стилі. Виразний ступінчастий силует бокових фасадів, як і своєрідна пластика декору, що їх вкриває, є стилізованим відображенням мотивів готичних будівель, характерних для романтичного напрямку архітектури модерну.


У радянський час ці споруди стали частиною колгоспної забудови. В 1960-х роках були зроблені невеличкі добудови. В цей час будівлі ще використовувались, що сприяло їх збереженню і підтримці в належному стані.

В 1986 році Науково-дослідний інститут теорії, історії і перспективних проблем радянської архітектури в м. Києві описав і класифікував вищевказані пам’ятки.

З набуттям Україною незалежності і до сьогодні ці будівлі стоять пусткою і суттєво руйнуються. Решта колишньої колгоспної забудови вже розпайована і доглядається новими власниками. Споруди отримали статус пам’яток архітектури і були забуті.


Згадуються будівлі тільки в чергових статистичних таблицях чиновників районного і обласного рівнів. І хоч в районі існує посада охоронця пам’яток історії – вберегти від самовільної добудови не вдалося навіть Шацьку церкву – пам’ятку архітектури 19 століття, до якої кілька років тому , до головного фасаду, добудували тамбур з піноблоків.

Церква знаходиться поруч з відділом культури і охорони пам'яток, де цього не побачили. Що вже говорити за будівлі в Піщі, до яких цілих 15 км. В числі негативних прикладів руйнації історичних будівель в Шацьку варто згадати і приміщення старої школи – пам'ятку архітектури початку 20 століття, на яку нещодавно було прийнято рішення знести. Після чергового скандалу рішення все ж анулювали, а на двері напівзруqнованого приміщення гордо прикріпили табличку – “Музей громади Шацького району”.


Всі пам’ятки архітектури в Шацькому районі в аварійному стані. Лише церкви врятовані місцевими громадами (прихожанами) і настоятелями. У храмів є фінансування і господар, вони постійно знаходяться в експлуатації.

Йде мова про приваблення в район туристів, а єдиний вцілілий історично-архітектурний комплекс зберегти нікому. Потрібно негайно щось робити, адже пам’ятки руйнуються просто на очах.

Автор Сергій Демедюк.


20 березня
Сьогодні
Вчора
18.03.2018
17.03.2018
16.03.2018
Підписатися на наші новини
*ви у будь-який момент зможете відписатися від наших новин