Знайшли помилку? Виділіть частину тексту і натисніть CTRL + Enter

Чому в Шацькому районі занедбали пам'ятки архітектури

18:33 16.06.2017
862

У Шацькому районі, в селі Піща, зберігся архітектурний комплекс кінця 19 століття, колись один з найзаможніших маєтків на Волині. Подейкують, що на його території захований скарб. Та замість стати туристичною візиткою краю, він поступово руйнується від занедбаності й кліматично-часових чинників.

Мова йде про маєток Гутовських, що складається з чотирьох будівель, а саме: житлового будинка-садиби, млина, конюшні, каплиці – пише Кордон.

Всі споруди цегляні і збудовані в одному стилі. Виразний ступінчастий силует бокових фасадів, як і своєрідна пластика декору, що їх вкриває, є стилізованим відображенням мотивів готичних будівель, характерних для романтичного напрямку архітектури модерну.


У радянський час ці споруди стали частиною колгоспної забудови. В 1960-х роках були зроблені невеличкі добудови. В цей час будівлі ще використовувались, що сприяло їх збереженню і підтримці в належному стані.

В 1986 році Науково-дослідний інститут теорії, історії і перспективних проблем радянської архітектури в м. Києві описав і класифікував вищевказані пам’ятки.

З набуттям Україною незалежності і до сьогодні ці будівлі стоять пусткою і суттєво руйнуються. Решта колишньої колгоспної забудови вже розпайована і доглядається новими власниками. Споруди отримали статус пам’яток архітектури і були забуті.


Згадуються будівлі тільки в чергових статистичних таблицях чиновників районного і обласного рівнів. І хоч в районі існує посада охоронця пам’яток історії – вберегти від самовільної добудови не вдалося навіть Шацьку церкву – пам’ятку архітектури 19 століття, до якої кілька років тому , до головного фасаду, добудували тамбур з піноблоків.

Церква знаходиться поруч з відділом культури і охорони пам'яток, де цього не побачили. Що вже говорити за будівлі в Піщі, до яких цілих 15 км. В числі негативних прикладів руйнації історичних будівель в Шацьку варто згадати і приміщення старої школи – пам'ятку архітектури початку 20 століття, на яку нещодавно було прийнято рішення знести. Після чергового скандалу рішення все ж анулювали, а на двері напівзруqнованого приміщення гордо прикріпили табличку – “Музей громади Шацького району”.


Всі пам’ятки архітектури в Шацькому районі в аварійному стані. Лише церкви врятовані місцевими громадами (прихожанами) і настоятелями. У храмів є фінансування і господар, вони постійно знаходяться в експлуатації.

Йде мова про приваблення в район туристів, а єдиний вцілілий історично-архітектурний комплекс зберегти нікому. Потрібно негайно щось робити, адже пам’ятки руйнуються просто на очах.

Автор Сергій Демедюк.


Загрузка...
Коментарі
26 травня
Сьогодні
Вчора
24.05.2018
23.05.2018
22.05.2018
21.05.2018
Підписатися на наші новини
*ви у будь-який момент зможете відписатися від наших новин